Skip to content

Labidochromis caeruleus

Posto se zna, da se taj ciklid popularno zove Zuti ciklid,onda je sve jasno, ipak kao svaki ciklid iz jezera Malawi i Labidochromis caeruleus ima neku tajnost i zanimljivost, koje je cine jos zanimljivijom za akvariste. No pred sam opis, jos par podataka: skoro u svakome akvarijumu sa ciklidima nadje se i on i skoro svako koji se ikad bavio Malawi ciklidima ga poznaje. Tu vrstu mozemo slobodno da ubrojimo u klasiku jezera Malawi.

Prirodno staniste: Labidochromis caeruleus nailazi se na sjevernoj polovini jezera Malawi.Naci cemo ga na obje strane,dakle nalazi se od hirombo point i Charo/drzava Malawi/ i od tacke Cape Kaiser /drzava anzanija/ do tacke Londo/drzava Mozambik/.Posto se nadje na vecih lokacija, tako mu varira i boja, od plave sa crnim prugama u tacki Undu point,do zute boje u Malawi delu jezera. Nalazi se na dubini od 10-30 m, a pretezito se krije u pecinama, sto samo otezava njegov ulov. Opisao ga ihtiolog Fryer 1956 godine, a zanimljivo je i njegovo ime: Caeruleus,sto u biti znaci plav iako je ciklid zut, no tajna se odmah odgonetne, kad znamo, da ti ciklidi, kad su vadjeni iz vode prosto postaju plavi. Njegov polazak u svet akvaristike:jeste jako zanimljiv,skoro neverovatan,pa najbolje da pocnem. U pocetku 80 godina proslog stoleca, Pierre Brichard /cuveni ihtiolog i istrazivac Tanganyika ciklida/ doneo je svom drugaru akvaristi u Svedsku par tih ciklida. Taj par bio je prvi par u Europi. No na svu srecu bio je to par. Kako ih je doneo cuveni Brichard, te su ciklide pogresno nazvali Labidochromis tanganicae, no ta greska oko imena se kasnije popravila i toj vrsti je dato njeno pravo ime. U to isto vreme i Stuart Grant i njegova ekipa ronioca uvatili su nekoliko tih ciklida,bas iz tacke Kakusa, i imali ih u svojim uzgajivacnicama. Ali kako se to ponekad desava, zemljotres koji je bas tad izbio u tom regionu unistio mu je tu stanicu i naravno i od Labidochromis caeruleus-a nista. No kod toga Svedjanina ti ciklidi su se vec mrestili i on mlade poklanja drugim akvaristima i tako, prema Ad Koningsu, skoro svi Labidochromis caeruleus-i u evropskim akvarijumima, dolaze iz toga para. No da napomenem, da tek sad ,nakon 25 godina nakon toga, opet pristizu u akvarijume divlji Labidochromisi caeruleusi. I naravno u akvarijumima sirem sveta ima sad vise Labidochromis caeruleus-a, negoli u prirodi.

Akvarij: Ovaj ciklid je jako miran i kao takav bas pozeljan za akvaristu koji se tek susrece sa ciklidima iz jezera Malawi. Ovaj ciklid ne treba veliki akvarij, neki vec preporucuju akvarij od 120 litara, mada po mom licnom misljenju, minimalni akvarijum za tu vrstu bi bio negdje oko 180 l. Dekoracija akvarija: Pa dekoracija akvarija,posto je to M’buna,zna se,kamenje iz koga napravimo pecinice, zaklone i prolaze.Ipak ti ciklidi vec po prirodi zive bas u takim okruzenju, pa neka im bude tako napravljeno i u akvarijumu. Stanari u akvariju: Posto je to miran ciklid i za stanare treba mu nuditi neke isto tako mirne ciklide. Sad neki dobar izbor su Aulonocare, pa Labidochromis sp.Hongi, Labidochromis perlmutt, Pseudotropheus sp.Red Top Ndumbi, dakle agresivce taj ciklid ne voli, kao i oni njega, bas zbog mirnoce.

Boja i duzina: Taj ciklid izraste u duzinu otprilike oko 10 cm, zenka malo manje. Razlika izmedju muzjaka i zenke je u tome da muzjak ima obojena trbusno i bocna peraje u crno, dok zenka to nema,a naravno i veci je. Kad ostari, dobija muzjak obicno i crne vertikalne\r\ncrte po telu. U radnjama se obicno dobijaju ili svetlo zuti ili boje zumanca, a eto u poslednje vreme moze se dobiti i bele l.caeruleuse. Ta boja /boja zumanca/ jeste rad Nemackih odgajivaca, koji su forsirali tu tamniju boju i tako dosli do takozvane boje zumanca. A u SAD takav ciklid odmah je dobio ime Electric Yellow.

Mrest: Ako imamo toga ciklida u grupi,odnos 1 prema 5 i ako su nam parametri vode idealni, ti se ciklidi vole mrestiti, pa imacemo i tako dosta veselja i radosti. Inace majke su jako brizljive i ustvari nema neke strepnje za mladj. Obicno majka nosi u ustima od 6-12 mladunci, koje nakon tri nedelje pusta iz ustiju.
Ishrana: U prirodi ti se ciklidi hrane insektima,a u akvariju voli sve ,naravno treba voditi brigu, da je hrana biljnog porekla. Toj vrsti se preporucuje dodavati i vitamin A, kako bi s time njenu zutu boju jos pojacali. Voda: no skoro bi zaboravio i na to,najbitnije: Temperatura :25,5-28 stupnjeva pH:7,5 – 8,5 Tvrdoca :12-13 Dgh Dakle treba mu tvrda voda, ustvari ona iz slavine, bas mu dobro dodje. Labidochromis caeruleus, kao ciklid jeste jako pogodan odabir za akvarista, koji se tek susrece sa tim ciklidima, kao sto vec gore napisao. Pored toga taj ciklid ima u sebi neku gracioznost, te njegova zuta boja prozivi akvarij i napravi ga raznolikim te zanimljivim. A istodobno taj ciklid je jako miran,nema nekih specialnih zahtjeva pa opet neki plus,da ga izaberete. A kad bude plivao u vasem akvariju, pa ga budete vi brizljivo prosmatrali, tek tada cete vidjeti, da ste odabrali ono pravo i nesto najlepse sto nam dolazi iz jezera Malawi. A zna se ko tako zavoli te ciklide , ostaje njihov poklonik zauvijek, i samim time postaje clan jedne velike porodice ciklidasa.

Neka blista snaga ciklida.

Bojko