Skip to content

Neolamprologus multifasciatus

Neolamprologus multifasciatus je jedan od skoljkasa iz jezera Tanganjika, koji se najcesce srece u akvarijumima hobista sirom sveta. Tome doprinosi cinjenica sto se kolonija ovih “sicusnih” ciklida moze drzati i u veomam malim akvarijumima poput onih od 50 litara.


Opste karakteristike: Multifasciatus-i su jedni od najmanjih ciklida u africkim jezerima, a i sire. Muzjaci retko preleze duzinu od 3cm, mada mogu biti i krupniji, negde oko 4 cm. Zenke za razliku od muzjaka ostaju nesto manje (2 – 2,5cm). Imaju oblik tela koji je karakteristican za vecinu riba iz porodice Lamprologini.Sto se tice boja ove ribe, osnovna boja tela je siva, preko koje se prostiru horizontalne paralelne sare bronkaste boje. Na ivici ledjnog, repnog i analnog peraja postoji zuta linija, koja donekle cini ovu ribu “sarenijom”. Takodje postoji i plava boja. Ona se nalazi na vrhovima ociju, i pod odgovarajucim osvetljenjem jako je upecatljiva. Rasprostranjenost ove ribe sirom jezera nacinila je da se stvori nekoliko geografskih varijanti sa donekle razlicitom koloracijom. Najupecatljivija varijanta je Mbita, koja ima jako izrazenu zutu liniju, koja zauzima veci deo ledjnog, repnog i analnog peraja. Multifasciatuse ne treba mesati sa njihovim veoma slicnim rodjacima – Neolamprologus similis-ima. Razlika je veoma ocigledna. Similisi imaju jaci kontrast izmedju horizintalnih sara i osnovne boje tela, i takodje, njihove sare se protezu preko cele glave, dok su one kod multifasciatusa izostavljene sa glave. Similis-i takodje mogu da porastu nesto vise i nisu kolonijalni.

Prirodno staniste: Multifasciatusi u prirodi zive u delovima jezera cije je dno prekriveno praznim skoljkama africkog Neothauma puza. Ovi mali ciklidi koriste prazne skoljke kao svoj dom i u njima se skrivaju u slucaju opasnosti, mreste i podizu svoje mladunce. Pesak je voma bitan elemenat njihovog stanista, pa kao takav mora biti odgovarajuci. Pozeljno je da bude sto sitnije granulacije, kako bi ovi inaca veoma mali ciklidi mogli da ga pomeraju i preuredjuju kako to njima odgovara. Uredjenje u akvarijumu bi trebalo da bude slicno onome iz prirode, dakle puno skoljki (kao dobra zamena mogu da posluze skoljke bilo kog kopnenog puza, kao i puza amazonca, ne veceg od 5, 6 cm). Takodje je pozeljno u akvarijum ubaciti i po koji kamen koji bi vizuelno razdvojio teritorije vise muzjaka.

Ishrana: U prirodi se multifasciatus-i hrane sitnim mekuscima i planktonom koji pliva pored njihovih skoljki nosen strujama koje su stalna pojava u jezeru. Sa druge strane, u akvarijumskim uslovima, multifasciatus-i nisu probirljivci. Prihvatice sve hrane koje im ponudite, samo pazite da hrana koju im dajete bude dovoljno sitna da stane u njihova veoma sicusna usta.

Ponasanje i reprodukcija:Ovo je najzanimljiviji deo repertoara koji Vam ove ribe nude. Ono sto Vam multifasciatus-i uskracuju svojom skromnom koloracijom, nadoknadice Vam svojim veoma zanimljivim ponasanjem. Ono sto cete prvo primetiti kod ovih prelepih riba je njihov nadasve interesantan nacin zivota koji se ogleda u simbiozi sa praznim skoljkama. Ove ribe provode ceo svoj zivot uz skoljke. Kada pridjete akvarijumu one polako pridju svaka svom domu. Ako nacinite bilo koji nagli pokret, ribe ce velikom brzinom da ulete u njega. U njemu ce da ostanu par sekundi, a onda ce polako da izvuku samo glave iz skoljki i da osmotre sta se desava. Ukoliko je opasnost prosla oprezno ce celi izaci iz skoljki. Druga zanimljiva osobina multifasciatus-a je kopanje. Ove ribe kopaju bas mnogo. Zato bi im trebali obezbediti dovoljno debeo sloj peska kako bi mogli da svoju zamisao isteraju do kraja. Cak i ako to ucinite, oni ce zahvaljujuci svojoj upornosti iskopati rupu do stakla. Krater koji nastane kopanjem je ocigledna zastisa od predatora u prirodi. Tako se oni “ukopavaju” slicno vojnicima u rovovima. Da bi ste bili sigurni da cete dobiti par ovih riba, najbolje bi bilo poceti sa najmanje 6 jedinki i odgajati ih dok se ne odvoje parovi, ili dok muzjak sebi ne “odvoji” nekoliko zenki. Da je doslo do formiranja para, primeticete tako sto cete videti dve ribe, koje su uvek blizu jednna drugoj. Cesto je jedna riba manja od druge, i tu drugu ne pusta da udje u skoljku. Manja riba je zenka, dok je veca muzjak. Veoma je tesko primetiti mrest ovih riba, pa je zato prvi vidljivi znak da je do njega doslo, pojava malih riba u skoljci, kao i u njenoj blizini. Takodje, primecuje se da je par postao veoma agresivam, ali ne kao sto je to slucaj sa vecinom ciklida koji polazu ikru. Naime, muzjak ce pustati uglavnom zenke da prolaze pored i okolo skoljke, dok ce zenka zdusno braniti skoljku. Razlog ovakve “opustenosti” muzjaka je ta sto on i u prirodi tolerise prisustvo ostalih zenki na svojoj teritoriji jer one ne predstavljaju opasnost za mladj drugih zenki. Inace broj malih riba po mrestu je veoma mali (10-15 jajasaca), sto je i normalno uzevsi u obzir velicinu zenke. Kada ste primetili mladj u blizini skoljke, pravo je vreme da pocnete da spremate artemija racice koji ce biti odlicna hrana za ovako male ribice. Artemiju im treba davati 2-3 puta dnevno, kako bi se ubrzao rast. Male ribice ce kako napreduju, polako zauzimati okolne slobodne skoljke, i tako siriti koloniju. U medjuvremenu, male ribice tolerisu prisustvo sledecih generacija malih ribica, i cak ucestvuju u odbrani istih od uljeza.

Za kraj…Multifasciatusi su predivne ribe, koje ce ako im pruzite odgovarajuce uslove ulepsati svaki Vas pogled u akvarijum svojim zanimljivim nacinom zivota. Najbolje bi bilo obezbediti jedan akvarijum samo za njih, jer ce tada njihova lepota doci da najveceg izrazaja

Ciklidi Gile